Tillbaka till Riksteaterföreningar

Övertorneå Teaterförening

Riksteatern är en i allra högsta grad levande folkrörelse med över 40 000 medlemmar i 230 riksteaterföreningar. Varje förening lägger sin egen repertoar, köper in, marknadsför och arrangerar scenkonst på sin ort. Alla som är intresserade av teater, dans eller annan scenkonst kan bli medlemmar. Vill du bli medlem? Klicka på ”Bli medlem” ovan eller använd kontaktuppgifterna nedan.

Övertorneå Teaterförening har en ny styrelse för året 2017 Ordförande : Marita Mattsson Barsk e-post marita.mattsson@barsk.se Sekreterare : Nora Ylinentalo Kassör : Ruth Westerberg Larsson e-post ruth.w.larsson@utb.overtornea.se Ledamot : Eva Turdell Wikström e-post eva.turdell@gmail.com Ledamot : Ann Hultin e-post ann.hultin@hotmail.com Suppleant : Dagny Barsk e-post dagny.barsk@gmail.com Suppleant : Doris Notlind e-post notlind.doris@gmail.com Suppleant : Eva Juntti-Berggren e-post eva.berggren@ewilde.se Övertorneå Teaterförening är en förening som erbjuder scenkonst och musik med kvalitet ur såväl Riksteaterns, Norrbottensteaterns som andra fria teatrars utbud.

Mer information på Riksteaterföreningens hemsida